HASAN KALYONCU
ÜNİVERSİTESİ

Gaziantep Sürekli Eğitim Merkezi

CİNSEL TERAPİ EĞİTİM PROGRAMI

CİNSEL TERAPİ EĞİTİM PROGRAMI


Yayın Tarihi: 03.11.2015


Paylaş

LinkedIn'de Paylaş
LinkedIn'de Paylaş

Cinsel Terapi Eğitim Programı

PROGRAMIN TANITIMI

Doç. Dr. Cebrail KISA tarafından koordine edilecek programın amacı cinsellik, cinsel gelişim, cinsel bozukluklar, cinsel kimlik durumları, cinsel yönelim, parafililer, cinsel istismar ve cinsel işlev bozuklukları alanında yaşanan sorunlar ve tedavisi alanında çalışacak ve toplumun bu konularda bilgilendirmesinde görev alacak sağlık ve ruh sağlığı profesyonellerinin özel bir eğitim almasına katkıda bulunmaktır. Bu eğitim programına katılmak ruh sağlığı alanında danışmanlık ve tedavi hizmetleri veren profesyonellerin kişisel gelişimlerini sağlamak ve mesleki yeterliliklerini tamamlamak için önemlidir. 

EĞİTİM İÇERİĞİ

Teorik Bilgi-120 saat
Eğitimin teorik bilgi bölümü 120 saatten oluşur. Her ayın bir hafta sonu devam eden eğitim programı 6 modülden oluşmaktadır. Her modül kendi içinde bir bütünlük taşımaktadır. Katılımcılara ayrıntılı ders programı gönderilecektir.
Vaka Çalışması (Süpervizyon)-80 saat
Eğitimin teorik kısmını bitiren katılımcılardan özellikle de cinsel danışmanlık ya da tedavi alanında çalışmak isteyenlerin katılabileceği özel bir çalışmadır. Her bir katılımcının en az 3 vakayı çalışması ve arkadaşlarının da vaka çalışmasına katılması amaçlanmaktadır. Teorik kısım bitirildikten sonra süpervizyona katılmak isteyen katılımcılar, bu konuda ayrıca bilgilendirilecektir.
a)Cinsellik ve Cinsel Kültür
Cinsellik, cinsel yaşam, cinselliğin tarihsel gelişimi, cinsellik ve kültür, ilişkilerde yakınlık geliştirme, psikoseksüel ve psikososyal gelişim evreleri, cinsiyet ve cinsel kimlik farklılıkları, cinsel inanışlar ve davranışlar, cinsel anatomi ve cinsel fizyoloji, güzel sevişebilme becerisi; duygular, düşünce ve davranışlar ele alınır.
b)Cinsel İşlev Bozuklukları, Parafililer ve Cinsel Kimlik 
Cinsel işlev bozuklukları, parafililer, cinsel yönelim ve kimlik farklılıkları ve nedenleri, cinsel öykü alma ve değerlendirme yöntemleri, ayırıcı tanı yapma, tanı koyma ve temel cinsel terapi/tedavi yaklaşımları ele alınır.
 

EĞİTİME KİMLER KATILABİLİR

Hekimler, psikologlar, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları, hemşireler ve aile danışmanlığı eğitim almış olan meslek grupları bu eğitime katılabilirler.
Program Koordinatörü Doç. Dr. Cebrail KISA, Psikiyatr&Psikoterapist

Psikiyatri uzmanlık eğitimini 2001 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde tamamladı. 2009 yılında “Psikiyatri Doçenti” oldu. 2013 yılından beri ise Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde Eğitim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Kişilerarası ilişkilerde duygu odaklı terapi eğitimi, kognitif ve davranış terapileri eğitimi, cinsel terapi eğitimi ile aile, evlilik ve çift terapisi eğitimleri aldı. Cinsel gelişim, cinsel işlev bozuklukları ve tedavi teknikleri, duygu odaklı aile, evlilik ve çift terapisi ile aile danışmanlığı konularında tedavi hizmeti vermekte ve eğitim çalışmaları yapmaktadır. Doç. Dr. Cebrail Kısa’nın editörlüğünü yaptığı “Ck Yayınevi” nden “Kadın Bedeninin Cinselliği Reddedişi: Vajinismus Cinsel Terapi Uygulama El Kitabı”, “Psikiyatri Pratiğinde EKT” ve “Erken Boşalma ve Tedavisi” adlı kitapları yayınlandı. Ayrıca aynı yayınevinden çıkan Helen Singer Kaplan’ın “Resimli Cinsel Terapi El Kitabı”, editörlüğünü Joseph ve Leslie LoPiccolo’nun yaptıkları “Seks Terapi Elkitabı”, Psikiyatrist Murat Beyazyüz ve Prof. Dr. Erol Göka’nın “Hasta Bedenin Ruhu” kitabı, Sandra R. Leiblum’un editörlüğünü üstlendiği “Cinsel Terapinin Temel İlkeleri ve Uygulamaları” ve Leslie S. Greenberg ve Susan M. Johnson’ın “Duygu Odaklı Çift Terapisi” adlı kitaplarının editörlüğünü yaptı. Yazarın uluslararası indekslerde yer alan 20, yurtiçi hakemli dergilerde yayınlanmış, ulusal ve uluslararası psikiyatri kongrelerinde bildiri olarak sunulmuş 80’e yakın bilimsel yayını vardır.

EĞİTİM SÜRESİNCE KULLANILACAK KİTAPLAR

kitaplar